Ile wódki należy zakupić na wesele?

Mało jest wesel, na których nie ma alkoholu. Na większości z nich alkohol musi się wręcz pojawić, bowiem goście tego oczekują. Para młoda organizując swoje święto, często więc staje przed problemem zakupienia właściwej ilości alkoholi, w szczególności wódki na wesele, która jest trunkiem najpopularniejszym. Zakup zbyt małej jej ilości nie wchodzi w grę. Dziwnie bowiem by było, gdyby w połowie wesela wódki zabrakło. Zakup zbyt dużej ilości wódki i innych alkoholi to też sytuacja której warto unikać. Alkohol nie jest tani, zakup zbyt dużej ilości wódki to więc niepotrzebny i spory wydatek. Ile wódki trzeba na wesele? Nie zawsze łatwo można odpowiedzieć na to pytanie. 

Nie każdy gość weselny sięgnie po wódkę

Kupując wódkę na wesele, trzeba oczywiście brać pod uwagę to, że nie każdy gość weselny sięgnie po ten trunek. Będą jednak też tacy, którzy wypiją spore ilości wódki. Najlepiej więc przyjąć – jako średnią – pół litra wódki na gościa weselnego. Oczywiście można, a wręcz trzeba od liczby gości odjąć dzieci i młodzież. Oczywistym bowiem jest to, że alkoholu nikt im nie poda. 

Przelicznik pół litra wódki na jednego gościa weselnego, który może sięgnąć po alkohol, jest bardzo dobry. Aby jednak uniknąć niepotrzebnych problemów, warto unikać kupowania na wesele wódki w większych butelkach. Teoretycznie jest to opłacalne, bowiem im większa butelka, tym niższa cena w przeliczeniu na pół litra trunku. Wódka na weselu jednak może się stłuc, rozlać. Jest też często prezentem dla gości weselnych, osób przychodzących z życzeniami, czy też dla obsługi wesela. Rozdawanie – na przykład – litrowych butelek wódki, spowoduje, że ilość alkoholu na weselu szybko będzie się zmniejszać. O wiele rozsądniej więc kupować wódkę w butelkach półlitrowych. Większa ilość butelek to między innymi możliwość obdarowania nimi większej liczby osób. 

Wesele, a inne alkohole

Wódka powinna być najważniejszym alkoholem na weselu. Nie oznacza to jednak, że inne alkohole nie powinny się na nim znaleźć. Jeśli wśród gości weselnych będzie wiele kobiet, tym bardziej warto zadbać o większą ilość alkoholu dla nich. Sprawdzą się tu między innymi takie alkohole jak wino, szampan czy pyszne Martini. To ostanie też może służyć jako prezent. 

Dobrze jest też na wesele kupić niewielką ilość alkoholi niebanalnych, nietypowych. Wielu gości będzie sięgać po takie trunki choćby z ciekawości. I z pewnością docenią to, że takie trunki na weselu się znalazły. Rozważając ile wódki trzeba na wesele, warto uwzględnić też ilość innych alkoholi i – jeśli innych alkoholi ma być więcej – kupić odpowiednio mniej wódki. 

Co zrobić z wódką pozostałą po weselu? 

Po weselu oczywiście można urządzić poprawiny. Jeśli dużo wódki zostało, z powodzeniem można ją na poprawinach po prostu gościom rozdać. Każdy ucieszy się z takiego prezentu i chętnie sięgnie po ten trunek nawet wiele tygodni po weselu, wspominając te chwile dobrej zabawy. Jeśli sprzedawca wódki na wesele dopuszcza możliwość zwrotu wódki, która po weselu pozostała, warto i z tej możliwości skorzystać. Dzięki temu odzyska się choć część pieniędzy wydanych na weselny alkohol.