Czym jest fotografia ślubna i w jaki sposób współpracować z fotografem?

Zdjęcia ślubne są takim rodzajem pamiątek rodzinnych, do których często wracamy. Na początku sami, a z czasem, będziemy wracać do nich z naszymi dziećmi i wnukami. Celem fotograficznego reportażu ślubnego jest zapisanie wszystkich emocji oraz najważniejszych momentów naszego życia. Nie tylko w formie zacierających się wspomnień, ale także w formie namacalnej i rzeczywistej, jak na przykład zdjęcia. Mając na uwadze powyższe argumenty, para, rozważająca zatrudnienie fotografa ślubnego, powinna mocno przeanalizować dotychczasowe dokonania kandydata. 

Czym jest fotografia ślubna, jej charakterystyka?

Dla fotografa zdjęcia ślubne to rodzaj opowieści. Opowieść ta cechuje się pewną dynamiką zdarzeń i emocji. Jest to opowieść o miłości dwojga ludzi, którzy od dnia ślubu będą razem patrzyli w kierunku swojej przyszłości. Jest to też opowieść o radości ich bliskich i przyjaciół.

Szybko zmieniający się kalejdoskop wydarzeń i scenerii wymusza na osobie odpowiedzialnej za robienie zdjęć dużą uwagę oraz skupienie. Dobry fotograf ślubny posiada ogromną wrażliwość oraz wyczucie chwili, momentu do uchwycenia odpowiedniego ujęcia. Doświadczenie i warsztat, jakie zdobył w trakcie rozwoju zawodowego, umożliwiają mu przewidzenie, jak dane sytuacje mogą się zakończyć, czy jest tam miejsce dla dobrych ujęć.

Niezwykła wrażliwość na szczegóły wystroju stanowi dodatkową zaletę kandydata na fotografa, którego para pragnie zatrudnić. Ślub to niezauważalne szczegóły aranżacji wnętrza kościoła i sali, które w swojej dużej liczbie tworzą oprawę i nastrój uroczystości. Przepiękne kompozycje kwiatowe, obrączki, świece oraz cała masa dekoracji, stanowi doskonałą scenerię, zaplecze do fotograficznej opowieści ślubnej, podkreślające ważność i doniosłość chwili. 

Jak współpracować z fotografem?

Dobry fotograf opowie nam chętnie o tym, jak wyobraża sobie współpracę z parą młodą. Chętnie udzieli odpowiedzi na pytania i wątpliwości młodych. Człowiek z pasją posłucha też propozycji i projektów jakie mamy my, jako para. do zaproponowania. Dobrze, aby cały etap współpracy z fotoreporterem przebiegał pod znakiem dobrej komunikacji. Warto uprzedzić go o jakiś zamierzonych działaniach, które mogą wywołać spontaniczne reakcje u pary młodej i gości.

W celu unikania pozowanych sytuacji, porozmawiajmy z bliskimi, dziadkami i innymi osobami, które będą w naszym, najbliższym otoczeniu, aby nie zwracały uwagi na robione zdjęcia, starały się nie rozpraszać obecnością fotografującej osoby. My także nie powinniśmy zwracać na niego uwagi. Sprawdzony i profesjonalny operator nie będzie też dla nas widoczny. Jego atutem jest efekt zaskoczenia i unikanie pozowanych, wymuszonych sytuacji. Dlatego będzie się starał wykonywać pracę niepostrzeżenie.

Owszem, czasem zdjęcia plenerowo – sesyjne są efektem zamierzonym lub wyraźnym życzeniem klientów. Jednak powinny one stanowić niewielki procent wykonanych obrazów.

Istotne jest, aby po ustaleniu szczegółów, dotyczących naszej współpracy z fotografem ślubnym, podpisać umowę. Będzie ona w sposób prawny regulowała sposób rozliczenia finansowego za usługę, termin jej realizacji oraz sposób wykonania.